Nominees
GOLDEN MASK NOMINEES
(season 2010 - 2011)
(season 2010 - 2011)
-
DRAMA/ BEST LARGE SCALE PRODUCTION
- AUGUST. OSAGE COUNTY, Drama Theatre, Omsk
- WRONGFULLY ACCUSED, Youth Theatre, Yekaterinburg
- BUDDENBROOKS, RAMT, Moscow
- ENEMIES: A LOVE STORY, “Sovremennik” Theatre, Moscow
- CALIGULA, Theatre of Nations, Moscow
- KONSTANTIN RAIKIN. EVENING WITH DOSTOEVSKY, “Satirikon” Theatre, Moscow
- MOTHER COURAGE AND HER CHILDREN, Altai Drama Theatre, Barnaul
- THE HAPPINESS, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
- THREE SISTERS, Maly Drama Theatre – Theatre of Europe, St. Petersburg
- THE SEAGULL, “Satirikon” Theatre, Moscow
DRAMA/BEST SMALL SCALE PRODUCTION
- A BEHANDING IN SPOKANE, Theatre “U Mosta”, Perm
- BROTHER IVAN FYODOROVICH, Studio of Theatre Arts, Moscow
- YOUR GOGOL, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
- VISIBLE PART OF LIFE, Theatre “On Spasskaya”, Kirov
- OTMOROZKI, The Seventh Studio/Moscow Art Theatre School, Moscow
- FIVE EVENINGS, Fomenko Theatre, Moscow
- THREE SISTERS, Nebolshoi Drama Theatre, St. Petersburg
- THE KILLER, TYuZ, Moscow
DRAMA/BEST DIRECTOR
- Yevgeny ARYEH, ENEMIES: A LOVE STORY, “Sovremennik” Theatre, Moscow
- Andrzej BUBEN, AUGUST. OSAGE COUNTY, Drama Theatre, Omsk
- Yury BUTUSOV, THE SEAGULL, “Satirikon” Theatre, Moscow
- Grigory DITYTKOVSKY, WRONGFULLY ACCUSED, Youth Theatre, Yekaterinburg
- Lev DODIN, THREE SISTERS, Maly Drama Theatre – Theatre of Europe, St. Petersburg
- Dmitry EGOROV, THE KILLER, TYuZ, Moscow
- Sergei ZHENOVACH,BROTHER IVAN FYODOROVICH, Studio of Theatre Arts, Moscow
- Mindaugas KARBAUSKIS, BUDDENBROOKS, RAMT, Moscow
- Andrei MOGUCHY, THE HAPPINESS, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
- Eimuntas NEKROSIUS, CALIGULA, Theatre of Nations, Moscow
- Boris PAVLOVICH, VISIBLE PART OF LIFE, Theatre “On Spasskaya”, Kirov
- Viktor RYZHAKOV, FIVE EVENINGS, Fomenko Theatre, Moscow
- Kirill SEREBRENNIKOV, OTMOROZKI, The Seventh Studio/Moscow Art Theatre School, Moscow
- Sergei FEDOTOV, A BEHANDING IN SPOKANE, Theatre “U Mosta”, Perm
- Roman FEODORI, MOTHER COURAGE AND HER CHILDREN, Altai Drama Theatre, Barnaul
- Valery FOKIN, YOUR GOGOL, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
- Lev EHRENBURG, THREE SISTERS, Nebolshoi Drama Theatre, St. Petersburg
DRAMA/BEST ACTRESS
- Polina AGUREEVA, Tamara - FIVE EVENINGS, Fomenko Theatre, Moscow
- Elizaveta BOYARSKAYA, Irina - THREE SISTERS, Maly Drama Theatre – Theatre of Europe, St. Petersburg
- Svetlana ZAMARAEVA, Elena Ivanovna Kruchinina – WRONGFULLY ACCUSED, Youth Theatre, Yekaterinburg
- Yanina LAKOBA, Mitil - THE HAPPINESS , Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
- Valeria PROKOP, Violet Weston, Beverly's wife – AUGUST. OSAGE COUNTY, Drama Theatre, Omsk
- Tatiana RYBOKON, Olga - THREE SISTERS, Nebolshoi Drama Theatre, St. Petersburg
- Yana SAVITSKAYA, VISIBLE PART OF LIFE, Theatre “On Spasskaya”, Kirov
- Yevgenia SIMONOVA, Tamara – ENEMIES: A LOVE STORY, “Sovremennik” Theatre, Moscow
- Agrippina STEKLOVA, Nina Zarechnaya - THE SEAGULL, “Satirikon” Theatre, Moscow
- Chulpan KHAMATOVA, Masha – ENEMIES: A LOVE STORY, “Sovremennik” Theatre, Moscow
DRAMA/BEST ACTOR - Igor VOLKOV, Gogol - YOUR GOGOL, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
- Alexander ZAVYALOV, Chebutykin - THREE SISTERS, Maly Drama Theatre – Theatre of Europe, St. Petersburg
- Ilya ISAEV, Thomas - BUDDENBROOKS, RAMT, Moscow
- Yevgeny MIRONOV, Caligula - CALIGULA, Theatre of Nations, Moscow
- Konstantin RAIKIN, KONSTANTIN RAIKIN. EVENING WITH DOSTOEVSKY, “Satirikon” Theatre, Moscow
- Timofei TRIBUNTSEV, Treplev - THE SEAGULL, “Satirikon” Theatre, Moscow
- Sergei YUSHKEVICH, Herman Broder – ENEMIES: A LOVE STORY, “Sovremennik” Theatre, Moscow
DRAMA/BEST DESIGNER
- Sergei BARKHIN, BUDDENBROOKS, RAMT, Moscow
- Semyon PASTUKH, ENEMIES: A LOVE STORY, “Sovremennik” Theatre, Moscow
- Maria TREGUBOVA, YOUR GOGOL, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
- Alexander SHISHKIN, THE SEAGULL, “Satirikon” Theatre, Moscow
- Alexander SHISHKIN, THE HAPPINESS, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
- Anatoly SHUBIN, WRONGFULLY ACCUSED, Youth Theatre, Yekaterinburg
DRAMA/BEST LIGHT DESIGNER
- Yevgeny GANZBURG, AUGUST. OSAGE COUNTY, Drama Theatre, Omsk
- Damir ISMAGILOV, ENEMIES: A LOVE STORY, “Sovremennik” Theatre, Moscow
- Igor FOMIN, Alexander KULESHOV, THE HAPPINESS, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
PUPPETRY/BEST PRODUCTION
- KOLOBOK, Bolshoi Puppet Theatre, St. Petersburg
- THE TEA-PARTY IS LIKELY TO TAKE PLACE, “Karlsson House” Theatre, St. Petersburg
- THE MIRACULOUS JOURNEY OF EDWARD TULANE, Puppet Theatre, Chelyabinsk
PUPPETRY /BEST DIRECTOR
- Alexander BOROK, THE MIRACULOUS JOURNEY OF EDWARD TULANE, Puppet Theatre, Chelyabinsk
- Ruslan KUDASHOV, KOLOBOK, Bolshoi Puppet Theatre, St. Petersburg
- Alexander SHISHOV, THE TEA-PARTY IS LIKELY TO TAKE PLACE, “Karlsson House” Theatre, St. Petersburg
PUPPETRY /BEST DESIGNER
- Zakhar DAVYDOV, THE MIRACULOUS JOURNEY OF EDWARD TULANE, Puppet Theatre, Chelyabinsk
- Andrei ZAPOROZHSKY,Alevtina TORIK KOLOBOK, Bolshoi Puppet Theatre, St. Petersburg
INNOVATION /BEST PRODUCTION
- HARLEQUIN, “Derevo” Theatre, St. Petersburg - Drezden
- GODS ARE FALLEN, Festival "Lyubimovka", Moscow
- DEPOT OF INGENIOUS DELUSIONS, Russian Engineering Theatre AKHE, St. Petersburg
- LIGHT MY FIRE, Teatr.doc, Moscow
OPERA/BEST PRODUCTION
- AIDA, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- LA BOHÈME, Mikhailovsky Theatre, St. Petersburg
- THE GOLDEN COCKEREL, Bolshoi Theatre, Moscow
- THE LOVE FOR THREE ORANGES, Musical Children Theatre, Moscow
- THE LOVE FOR THREE ORANGES, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg
- LUCIA DI LAMMERMOOR, Tartar Opera and Ballet Theatre, Kazan
- MADAME BUTTERFLY, Opera and Ballet Theatre, Astrakhan
- DEAD SOULS, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- FROM PETERSBURG TO MIRGOROD, “Zazerkalie” Theatre, St. Petersburg
- THE TALES OF HOFFMANN, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
OPERA/BEST CONDUCTOR
- Yevgeny BRAZHNIK, THE TALES OF HOFFMANN, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- Valery VORONIN, MADAME BUTTERFLY, Opera and Ballet Theatre, Astrakhan
- Pavel KLINICHEV, THE LOVE FOR THREE ORANGES, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg
- Vasily SINAISKY, THE GOLDEN COCKEREL, Bolshoi Theatre, Moscow
- Peter FERANEC, LA BOHÈME, Mikhailovsky Theatre, St. Petersburg
OPERA/BEST DIRECTOR
- Vasily BARKHATOV, DEAD SOULS, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- Arnaud BERNARD, LA BOHÈME, Mikhailovsky Theatre, St. Petersburg
- Georgy ISAAKYAN, THE LOVE FOR THREE ORANGES, Musical Children Theatre, Moscow
- Mikhail PANDZHAVIDZE, LUCIA DI LAMMERMOOR, Tartar Opera and Ballet Theatre, Kazan
- Daniele Finzi, PASCA AIDA, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- Alexander PETROV, FROM PETERSBURG TO MIRGOROD, “Zazerkalie” Theatre, St. Petersburg
- Kirill SEREBRENNIKOV, THE GOLDEN COCKEREL, Bolshoi Theatre, Moscow
- Alexander TITEL, THE TALES OF HOFFMANN, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- Uwe SCHWARZ, THE LOVE FOR THREE ORANGES, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg
- Claudia SOLTI, A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
OPERA/BEST ACTRESS
- Svetlana VOLKOVA, Plyushkin - DEAD SOULS, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- Khibla GERZMAVA, Olympia, Giulietta, Antonia, Stella - THE TALES OF HOFFMANN, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- Venera GIMADIEVA, Queen of Shemakha - THE GOLDEN COCKEREL, Bolshoi Theatre, Moscow
- Larisa DYADKOVA, Korobochka - DEAD SOULS, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- Yekaterina SEMENCHUK, Amneris – AIDA, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- Olga TRIFONOVA, Titania - A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- Olga TOLKMIT, Mimi - LA BOHÈME , Mikhailovsky Theatre, St. Petersburg
- Elena PAZGULYAEVA, Cio-Cio San - MADAME BUTTERFLY, Opera and Ballet Theatre, Astrakhan
- Albina SHAGIMURATOVA Lucia, - LUCIA DI LAMMERMOOR, Tartar Opera and Ballet Theatre, Kazan
OPERA/BEST ACTOR
- Sergei ALEKSASHKIN, Sobakevich - DEAD SOULS, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- Artyom KRUTKO, Oberon - A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- Andrei MATVEEV, Akaky Akakievich - FROM PETERSBURG TO MIRGOROD, “Zazerkalie” Theatre, St. Petersburg
- Vladimir MATORIN, King Dodon - THE GOLDEN COCKEREL, Bolshoi Theatre, Moscow
- Boris PINKHASOVICH, Marcello - LA BOHÈME, Mikhailovsky Theatre, St. Petersburg
- Dmitry STEPANOVICH, Lindorf, Coppelius, Dapertutto, Miracle - THE TALES OF HOFFMANN, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- Sergei SEMISHKUR, Nozdryov - DEAD SOULS, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- Willard WHITE, Bottom - A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
BALLET/BEST PRODUCTION
- CHROMA, Bolshoi Theatre, Moscow
- CINQUE, Bolshoi Theatre, Moscow
- DUENDE, Mikhailovsky Theatre, St. Petersburg
- HERMAN SCHMERMAN, Bolshoi Theatre, Moscow
- SEEING THE MUSIC, Opera and Ballet Theatre, Perm
- POR VOS MUERO, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- CARMEN, Opera and Ballet Theatre, Novosibirsk
- LE PARC, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- PRELUDE, Mikhailovsky Theatre, St. Petersburg
- THE LITTLE MERMAID, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- ILLUSIONS PERDUES, Bolshoi Theatre, Moscow
CONTEMPORARY DANCE/BEST PRODUCTION
- KREIS, Smirnov Eccentric Ballet, Yekaterinburg
- PUNTO DI FUGA, Dialogue Dance, Kostroma and CIE Zerogrammi, Italy
BALLET/BEST CONDUCTOR
- Alexander VEDERNIKOV, ILLUSIONS PERDUES, Bolshoi Theatre, Moscow
- Igor DRONOV, CHROMA, Bolshoi Theatre, Moscow
- Felix KOROBOV, THE LITTLE MERMAID, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
BALLET/CONTEMPORARY DANCE – BEST BALLETMASTER/BEST CHOREOGRAPHER
- Mauro BIGONZETTI, CINQUE, Bolshoi Theatre, Moscow
- Ivan YEVSTEGNEEV, Yevgeny KULAGIN,
- Stefano MACCOTTA, Emanuel SHANNAMEA PUNTO DI FUGA, Dialogue Dance, Kostroma and CIE Zerogrammi, Italy
- Nacho DUATO, PRELUDE - Mikhailovsky Theatre, St. Petersburg
- Douglas LEE, SEEING THE MUSIC (SOUVENIR) - Opera and Ballet Theatre, Perm
- Alexei RATMANSKY, ILLUSIONS PERDUES, Bolshoi Theatre, Moscow
BALLET/CONTEMPORARY DANCE/BEST ACTRESS
- Diana VISHNYOVA, Leading dancer – LE PARC, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- Anna ZHAROVA, Carmen – CARMEN, Opera and Ballet Theatre, Novosibirsk
- Yekaterina KRYSANOVA, Florine - ILLUSIONS PERDUES, Bolshoi Theatre, Moscow
- Svetlana LUNKINA, Leading dancer - CHROMA, Bolshoi Theatre, Moscow
- Natalia MOISEEVA, Leading dancer SOUVENIR - SEEING THE MUSIC, Opera and Ballet Theatre, Perm
- Anna OKUNEVA, Leading dancer - HERMAN SCHMERMAN, Bolshoi Theatre, Moscow
- Natalia OSIPOVA, Coralie - ILLUSIONS PERDUES, Bolshoi Theatre, Moscow
- Maria SEMENYACHENKO, Henrietta - THE LITTLE MERMAID, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- Anna KHAMZINA, Little Mermaid – THE LITTLE MERMAID, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
BALLET/CONTEMPORARY DANCE/BEST ACTOR
- Igor ZELENSKY, Don Jose - CARMEN, Opera and Ballet Theatre, Novosibirsk
- Dmitry ROMANENKO, Poet - THE LITTLE MERMAID, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- Denis SAVIN, Leading dancer - HERMAN SCHMERMAN, Bolshoi Theatre, Moscow
OPERETTA/MUSICAL/BEST PRODUCTION
- THE COUNT OF LUXEMBOURG, Musical Theatre, Irkutsk
- THE FLYING VESSEL, Teatrium “On Serpukhovka”, Moscow
- THE BLACK HEN, Karelian Musical Theatre, Petrozavodsk
OPERETTA/MUSICAL/BEST DIRECTOR
- Tereza DUROVA, THE FLYING VESSEL, Teatrium “On Serpukhovka”, Moscow
- Susanna TSIRYUK, THE COUNT OF LUXEMBOURG, Musical Theatre, Irkutsk
OPERETTA/MUSICAL/BEST ACTRESS
- Elvina MULLINA, Alyosha – THE BLACK HEN, Karelian Musical Theatre, Petrozavodsk
- Anastasia TYUKOVA, Zabava - THE FLYING VESSEL, Teatrium “On Serpukhovka”, Moscow
OPERETTA/MUSICAL/BEST ACTOR
- Andrei YERMOKHIN, Vodyanoi - THE FLYING VESSEL, Teatrium “On Serpukhovka”, Moscow
- Sergei DIK, Polkan - THE FLYING VESSEL, Teatrium “On Serpukhovka”, Moscow
- Andrei MAKAROV, Chernushka - THE BLACK HEN, Karelian Musical Theatre, Petrozavodsk
MUSICAL THEATRE/BEST COMPOSER
- Leonid DESYATNIKOV, ILLUSIONS PERDUES, Bolshoi Theatre, Moscow
- Ilya KUZNETSOV, THE OVERCOAT – FROM PETERSBURG TO MIRGOROD, “Zazerkalie” Theatre, St.Petersburg
- Roman LVOVICH, THE BLACK HEN, Karelian Musical Theatre, Petrozavodsk
MUSICAL THEATRE/BEST DESIGNER
- Isabella BYWATER, A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- Arnaud BERNARD, LA BOHÈME, Mikhailovsky Theatre, St. Petersburg
- Elena VERSHININA, MADAME BUTTERFLY, Opera and Ballet Theatre, Astrakhan
- Igor GRINEVICH, LUCIA DI LAMMERMOOR, Tartar Opera and Ballet Theatre, Kazan
- Jerome KAPLAN, ILLUSIONS PERDUES, Bolshoi Theatre, Moscow
- Valery LEVENTAL, THE TALES OF HOFFMANN, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- Zinovy MARGOLIN, DEAD SOULS, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- Elena OLEYNIK, THE BLACK HEN, Karelian Musical Theatre, Petrozavodsk
- Valentina OSTANKOVICH,Filipp VINOGRADOV, THE LOVE FOR THREE ORANGES, Musical Children Theatre, Moscow
- ALEXEI TARASOV, THE COUNT OF LUXEMBOURG, Musical Theatre, Irkutsk
MUSICAL THEATRE/BEST COSTUME DESIGNER
- Isabella BYWATER, A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- Maria DANILOVA, DEAD SOULS, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- Jerome KAPLAN, ILLUSIONS PERDUES, Bolshoi Theatre, Moscow
- Valentina OSTANKOVICH,Filipp VINOGRADOV, THE LOVE FOR THREE ORANGES, Musical Children Theatre, Moscow
- Carla RICOTTI, LA BOHÈME, Mikhailovsky Theatre, St. Petersburg
- Viktoria SEVRYUKOVA, THE FLYING VESSEL, Teatrium “On Serpukhovka”, Moscow
- Galya SOLODOVNIKOVA,Kirill SEREBRENNIKOV, THE GOLDEN COCKEREL, Bolshoi Theatre, Moscow
MUSICAL THEATRE/BEST LIGHT DESIGNER
- Arnaud BERNARD, LA BOHÈME, Mikhailovsky Theatre, St. Petersburg
- Damir ISMAGILOV, THE GOLDEN COCKEREL, Bolshoi Theatre, Moscow
- Damir ISMAGILOV, THE TALES OF HOFFMANN, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- Damir ISMAGILOV, DEAD SOULS, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- Stefano MACCOTTA, PUNTO DI FUGA, Dialogue Dance, Kostroma and CIE Zerogrammi, Italy
- Sergei MARTYNOV, TO SEE THE MUSIC, Opera and Ballet Theatre, Perm
- Vincent MILLET, ILLUSIONS PERDUES, Bolshoi Theatre, Moscow
- Daniele Finzi PASCA and Alexis BOWLES AIDA, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- Jennifer SCHRIEVER, A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM, Mariinsky Theatre, St. Petersburg