Russian Case 2006
RUSSIAN CASE 2006
MOSCOW / April 6 - April 11, 2006
PLAYING THE VICTIM
Vladimir and Oleg Presnyakovs, Moscow Art Theatre
SCENES OF COUNTRY LIFE (UNCLE VANYA)
Anton Chekhov, OKOLO Theatre, Moscow
THE BOYS
Based on Fyodor Dostoevsky, Russian Academy of Theatre Arts, Moscow
THE LOWER DEPTHS
Maxim Gorky, Nebolshoi Drama Theatre,St. Petersburg
THE CHERRY ORCHARD
Anton Chekhov, Drama Theatre, Omsk
A STREETCAR NAMED DESIRE
Tennessee Williams, TYuZ, Moscow
DONKY KHOT
Composition by Dmitry Krymov and his students School of Dramatic Art, Moscow
SEPTEMBER.doc
Verbatim, Theatre.doc, Moscow
THE SEVEN WHO WERE HANGED
Leonid Andreev, Tabakov Theatre, Moscow
TRAVELS
Based on Nikolai Gogol,
THE FOREST (off programme)
Alexander Ostrovsky, Moscow Art Theatre
MISS JULIE (off programme)
August Strindberg, Drama Theatre, Omsk
GENESIS No. 2
Antonina Velikanova, Ivan Vyrypaev, “Praktika” Theatre, Театр.doc, Moscow, Theater der Welt, Stuttgart
THE DEATH OF POLYPHEMUS
Theatre “Ten”, Moscow
BETWEEN DOG AND WOLF
Sasha Sokolov, Formal Theatre, St. Petersburg
THE SINGING ARROW
Erdeni Zhaltsanov, “Ulger” Puppet Theatre, Ulan-Ude
A BIT OF NOSTALGIA
Contemporary Dance Theatre, Chelyabinsk
CAGE FOR PARROTS (off programme)
Yevgeny Panfilov Ballet, Perm
THE FLIES (off programme)
Dina Khusein`s and Anna Abalikhina`s Project, Theatre of Nations, Moscow
MOSCOW / April 6 - April 11, 2006
Marina Davydova Marina Davydova theatre critic, columnist of the Izvestiya |
LIST OF GUESTS |
Programme
drama
PLAYING THE VICTIM
Vladimir and Oleg Presnyakovs, Moscow Art Theatre
SCENES OF COUNTRY LIFE (UNCLE VANYA)
Anton Chekhov, OKOLO Theatre, Moscow
THE BOYS
Based on Fyodor Dostoevsky, Russian Academy of Theatre Arts, Moscow
THE LOWER DEPTHS
Maxim Gorky, Nebolshoi Drama Theatre,St. Petersburg
THE CHERRY ORCHARD
Anton Chekhov, Drama Theatre, Omsk
A STREETCAR NAMED DESIRE
Tennessee Williams, TYuZ, Moscow
DONKY KHOT
Composition by Dmitry Krymov and his students School of Dramatic Art, Moscow
SEPTEMBER.doc
Verbatim, Theatre.doc, Moscow
THE SEVEN WHO WERE HANGED
Leonid Andreev, Tabakov Theatre, Moscow
TRAVELS
Based on Nikolai Gogol,
THE FOREST (off programme)
Alexander Ostrovsky, Moscow Art Theatre
MISS JULIE (off programme)
August Strindberg, Drama Theatre, Omsk
innovation
GENESIS No. 2
Antonina Velikanova, Ivan Vyrypaev, “Praktika” Theatre, Театр.doc, Moscow, Theater der Welt, Stuttgart
THE DEATH OF POLYPHEMUS
Theatre “Ten”, Moscow
BETWEEN DOG AND WOLF
Sasha Sokolov, Formal Theatre, St. Petersburg
puppetry
THE SINGING ARROW
Erdeni Zhaltsanov, “Ulger” Puppet Theatre, Ulan-Ude
contemporary dance
A BIT OF NOSTALGIA
Contemporary Dance Theatre, Chelyabinsk
CAGE FOR PARROTS (off programme)
Yevgeny Panfilov Ballet, Perm
THE FLIES (off programme)
Dina Khusein`s and Anna Abalikhina`s Project, Theatre of Nations, Moscow